Sosyal Medya Üzerinden Taciz

I. GİRİŞ

Günümüzde elverişli olduğu sürece pek çok suç bilişim sistemleri aracılığı ile işleniyor. Durumun bu noktaya gelmesinde, teknolojinin kişilere sağladığı kolaylığın da etkisi elbette ki büyük. Örneğin bir kişiye ulaşmak, onunla iletişim mi kurmak istiyorsunuz; o kişinin sosyal medya hesabını bulup bir fotoğrafının altına yorum yazmak, belki DM (direct message) ‘den yazmak veya benzer eylemlerde bulunarak o kişinin dikkatini çekebilir ve kendisiyle iletişime geçebilirsiniz. Zira sosyal medya araçları bu duruma izin veriyor, özellikle profili herkese açık olan kişiler tanıdığı tanımadığı herkes tarafından erişilebilir durumda. Ancak bu erişilebilirlik rızanız dışında veya suç teşkil eden bir fiil ile birleşirse, elinizdeki hukuki imkanlar neler, ne yapabilirsiniz, bilmek ister miydiniz ? Buyrun yazıya…

II. SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN TACİZ VB. CİNSEL SUÇLAR

Sosyal medya aracılığıyla kişiler belki de fiziken karşısında olsa söyleyemeyeceği veya söylemeyi tercih etmeyeceği ifadeleri muhatap aldığı kişiye sosyal medya hesabı üzerinden ulaşarak  iletmeyi tercih ediyor.  Ne yazık ki, bazen bu iletiler suç konusu teşkil eden ifadeler veya davranışlar içeriyor. Biz de bu yazımızda sosyal medya üzerinden işlenen cinsel suçları ele alacağız.

Türk Ceza Kanunu’nda kanun koyucu cinsel dokunulmazlığa karşı suçları;

  1. Cinsel saldırı
  2. Çocuğun cinsel istismarı
  3. Reşit olmayanla ilişki
  4. Cinsel taciz

olarak 4 adet suç tipi şeklinde belirlemiştir.

Söz konusu suçlardan, cinsel saldırı ve reşit olmayanla ilişkinin, suç tipini oluşturan eylemlerin niteliği itibariyle sosyal medya üzerinden işlenemeyeceği kanaatini taşımaktayız.

Ne var ki, diğer iki suç tipi (çocuğun cinsel istismarı ve cinsel taciz) sosyal medya aracılığı ile de gerçekleştirilebilecek nitelikte olup özellikle cinsel taciz suçunun sosyal medya aracılığı ile işlenmesi “posta veya elektronik haberleşme araçlarının sağladığı kolaylıktan faydalanma” anlamını taşıdığı için söz konusu cinsel taciz suçunun nitelikli halinin mevcudiyetine sebep olmaktadır.

Dolayısıyla herhangi bir kişiden gelen ve sizi rahatsız edecek nitelikte olan cinsellik içeren veya cinsel davranış olarak değerlendirilebilecek bir yazı, görsel, video vb. durumlar olması halinde suç tipinin özgü şartları da mevcut ise; suç teşkil edebilecek bir olay meydana gelmiştir.

III. SONUÇ

Bu noktada; “olay sosyal medya üzerinden oldu, o yüzden fiziki bir durum yaşanmadı diye düşünüp suçun oluşmadığı” yanılgısına düşmemenizi tavsiye ediyoruz. Zira bu tür davranışları gerçekleştiren kişiler kanun koyucunun da ifade ettiği şekliyle teknolojinin kişiye sağladığı kolaylıktan faydalanmaktadırlar. Ancak bu tür suç teşkil eden eylemlere maruz kalan insanlar, haklarını bilip gereken idari ve yasal merciilere başvurduğunda bu kötü niyetli kişilerin de azalarak biteceğini umut etmekteyiz.

Bilgi ve danışmanlık için İletişim ‘e tıklayınız.