Instagram Hesabım Çalındı – Savcılık Şikayet Dilekçesi

Instagram Hesabım Çalındı, Ne Yapabilirim ?

Kimi zaman kötü niyetli kişiler tarafından başkalarına ait olan Instagram, Twitter ve Facebook gibi sosyal medya hesapları ele geçirilmekte ve asıl hesap sahiplerine ait hesap bilgileri (kullanıcı adı, şifre vb.) ve söz konusu hesaplarda asıl hesap sahibi adına tweet, fotoğraf, mesaj gibi gönderiler yayınlanmaktadır. Oldukça can sıkıcı olan bu durumlarda,

  • Söz konusu hesabın bulunduğu sosyal medya platformuna (yardım merkezlerine) başvurabilirsiniz.

Asıl hesap sahibi olarak yapacağınız bu başvuru çoğu zaman, söz konusu sosyal medya platformunca düzenlenmiş olan bir formu doldurmanız ve devamındaki prosedürleri yerine getirmeniz şeklinde gerçekleşecektir. Ancak belirtmek gerekir ki, bu yöndeki bir başvuru, hesabınızı yalnızca geri almanıza yardımcı olabilir, hesabınızı çalan, hukuka aykırı olarak ele geçiren kişilerin ceza almasını sağlamaz.

  • Hesabınızı kötü niyetli olarak ele geçiren kişiler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz. 

Instagram, Twitter veya Facebook gibi sosyal medya platformları tek başlarına bir bilişim sistemi olarak kabul edildiğinden, bu sistemlere hukuka aykırı olarak giriş yapılması, buradaki verilerin (gönderileri) değiştirilmesi veya erişilmez kılınması gibi eylemler Türk Ceza Kanunu uyarınca suç teşkil etmektedir. Dolayısıyla, söz konusu hukuka aykırı fiil nedeniyle savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz. 

Bu noktada dikkat edilmesi gereken husus, suç teşkil eden eylemin failinin kimliğinin belirlenmesi veya belirlenebilir olmasıdır. Zira, yukarıda adı geçen sosyal medya araçları gizlilik politikaları nedeniyle çoğunlukla hesap ve kullanıcılara ait bilgileri yetkili makamlarla paylaşmamaktadır. Bu nedenle, olası bir savcılık başvurusunda teknik araçlarla kapsamlı bir soruşturma ve tabii sonrasında kovuşturma safhalarından geçilmesi gerekecektir.

Daha fazla bilgi ve hukuki danışmanlık için İletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Instagramla ilgili diğer yazımız için ise, Instagram Butikleri Şikayet – Cayma Hakkı linkine tıklayabilirsiniz.