3D Secure Dolandırıcılığı

I. GİRİŞ

Artık çoğu işimizi internet üzerinden online olarak gerçekleştiriyoruz. Bir ürün alırken önce o ürünün satıldığı web sitelerini geziyor, alternatifleri değerlendiriyor ve neticede kart bilgilerimizi girerek alışverişimizi sonlandırıyoruz.

Çevrimiçi alışverişi (online shopping) her ne kadar çocuk oyuncağı gibi anlattıysam da durum her zaman bu kadar basit ya da konumuza gelirsek bu kadar “güvenli” olmayabiliyor. Zira kötü niyetli kişiler her zaman iş başında ve bu nedenle birileri de güvenliğimizin ve güvenlik ihlali olduğu noktada da hakkımızın peşinden koşmak zorunda !

Hazırsanız hukukçular olarak gamlı baykuş rolümüze geçip 3D Secure ile yapılan şifreli işlemlerde herhangi bir dolandırıcılık (fraud işlem) olması halinde yapılması gerekenleri derliyoruz.

II. 3D Secure (Şifreli) İşlem Nedir ve Güvenli Midir ?

Bildiğiniz üzere, 3D Secure hayatımıza bankacılık sektörü tarafından güvenli işlem türü olarak dahil edildi. Bu yöntem ile biri sizin kart bilgilerinizi (kart numarası, geçerlilik süresi ve CVV Kodu) bilse dahi bankanız sistemde kayıtlı olan telefonunuza mesaj aracılığı ile şifre gönderdiği için bilginiz ve rızanız dışında işlem yapamaz. (yapamaz mı acaba?)

Teknolojinin kötü niyetli kişiler tarafından kullanımı da bu noktada devreye giriyor. Bazı kopyalama veya hackleme işlemleri ile kart bilgilerinizi bilen bir kişi internetten sizin adınıza alışveriş yapabiliyor. Banka sistemde kayıtlı olan numaranıza şifre gönderdiğini zannederken aslında o 3. kötü niyetli kişi banka ile aranıza girip şifreye erişiyor ve bir anda aslında hiç bilginiz olmayan bir alışverişi yapmış veya hiç tanımadığınız birine para göndermiş oluyorsunuz.

Dolayısıyla özellikle son dönemde sıkça karşılaştığımız bu yöntem ile ciddi boyutlarda dolandırıcılık işlemi / sahte bankacılık işlemi gerçekleştirilmekte olup 3D Secure ile “güvenli ödeme”nin çok da güvenli olmadığını söylemek mümkün.

III. 3D Secure İşlem İle Bilgim Dışında İşlem Yapıldı, Ne Yapabilirim ?

Böyle bir durum ile karşılaşmanız halinde ilk olarak vakit kaybetmeksizin bankanıza gerek telefon bankacılığı aracılığıyla gerek ise bankanın genel müdürlüğü’ne ithafen yazılı bir bildirimde bulunmanızı tavsiye etmekteyiz. 

Zira kart hamili (kart sahibi / elinde bulunduran) olmanız nedeniyle kartınızla ilgili bu tarz işlemlerde bildirimde bulunma zorunluluğunuz bulunmaktadır.

İkinci aşamada ise, bankadan gelecek cevaba göre hareket etmeniz gerekmektedir.

a) bankanızdan olumlu yanıt geldi, banka sorumluluğu kabul ederek işlemi dolandırıcılık işlemi olduğunu tespit ile paranızı size iade etti; sorun yok, hayatınıza devam edebilirsiniz.

b) Banka işlemin 3D Secure ile gerçekleştirildiği ve bu nedenle güvenli olduğu iddiası ile sorumluluğu kabul etmiyor aksine ödenmeyen tutar için size ihtarname göndermiş;

işte bu durumda bir avukata danışmanızı tavsiye etmekteyiz. Zira konu, banka ile yaşanan sıradan bir problem olmayıp hukuki bilginin yanı sıra teknik bilginin de konuşacağı ve ayrıntılı içtihat araştırmasını gerektiren bir konudur. Dolayısıyla aktif hukuki yardım almanız işe yarayacaktır.

Daha fazla bilgi ve hukuki danışmanlık için İletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

Bir başka kredi kartı dolandırıcılığı yazısı için ise QR Kod ile Para Çekme Dolandırıcılığı linkine tıklayabilirsiniz.