Instagram Butikleri Dolandırıcılığı

I. GİRİŞ

Önceki yazımızda (linki aşağıda bulabilirsiniz) , Instragram butikleri ile ilgili yeni bir yazı geleceğinin haberini duyurmuştuk. Bu yazımızda, işin cezai boyutuna değinecek ve “ürün sipariş ettim, ancak gelmedi, ne yapmalıyım” sorusuna yanıt arayacağız. Hazırsanız başlıyoruz.

II. INSTAGRAM DOLANDIRICILIĞI – INSTAGRAM BUTİKLERİ

Instagram butikleri, sıradan alışveriş noktalarına nazaran daha uygun fiyatlı ürünler içerdiği için birçok kişinin tercihi oluyor. Ne var ki, bazı butikler / satıcılar, tüketicileri zarara uğratıyor, ürünü yanlış ya da çizik – yırtık – bozuk gönderebiliyor yahut ürünü hiç göndermiyor. Peki ücretini ödediği halde, sipariş verdiği ürünü alamayan ve sonrasında karşısında muhatap bulamayan tüketici ne yapmalı ?

Bu noktada, karşılaştığımız örneklerde, satıcıların çoğu zaman, şikayette bulunan kişiyi instagram butiği olarak kullanılan hesaptan engellediğini ya da hesabı tamamen kapatıp gittiğini görüyoruz. Hemen ümitsizliğe kapılmayın, hukuk yanımızda ! 

Belirtmek isteriz ki, ürün bedelini ödemenize rağmen taahhüt edilen sürede ya da hiçbir şekilde ürün size gelmiyor ve muhatap bulamıyorsanız, yüksek ihtimalle dolandırıcılık suçu ile karşı karşıyasınız. Zira daha önceki yazılarımızda yer aldığı üzere, amiyane tabirle, bir kişinin kendisine yarar sağlamak amacıyla bir başka kişiyi hile, aldatma vb. yollarla zarara uğratması dolandırıcılık suçu olarak tanımlanıyor. Hal böyle olunca, mağdur sıfatıyla savcılığa suç duyurusunda bulunma hakkınız doğuyor.

III. INSTAGRAM BUTİKLERİ ŞİKAYET – SAVCILIK

İlk olarak, sipariş verme amacıyla iletişime geçme, siparişin verilmesi ve ücret ödemesinin yapılması aşamalarında satıcının, birçok verisini (ad soyad, adres, banka hesap numarası vb.) alıcı (tüketici) ile paylaştığını dolayısıyla satıcıların kimlik bilgileri hakkında soruşturma yapılabilecek kadar bilgi sahibi olabilmek mümkün olduğunu belirtelim.

Akabinde elde edilecek temel bilgilerle birlikte, olay silsilesini içeren bir dilekçe yazarak sizi dolandıran kişi ve/veya kişiler hakkında suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

Uygulamada, instagram butikleri ile sorun yaşayan kişilerin, yaşadıkları sorunu sosyal medya aracılığıyla duyurmak yetindiklerini görüyoruz ve eklemek istiyoruz, sorununuzu sosyal medyaya yansıtmak paylaşımınızı gören kişilerin aynı şekilde zarar görmesini engelleyebilecek olsa da zararınızın tazmini için yargı yoluna başvurmak en doğrusu.

IV. SONUÇ

  • Instagramdan ürün sipariş ettim, ancak ürün hala gelmedi. Ne yapmalıyım ?
  • Mesaj atıyorum, arıyorum, açmıyorlar, ücret iadesi alabilecek miyim ?
  • Mağduriyetim giderilmedi, dava açabilir miyim ?

Tüm bu sorularınız için cevap veriyoruz.

Dolandırıcılık tehlikesi ile karşı karşıya olabilirsiniz, makul süre içinde muhataplarınızdan yeterli ve ikna edici bir yanıt alamıyorsanız, öncelikle savcılık aracılığıyla suç duyurusunda bulunmanızı ; akabinde savcılık ve mahkeme aşamasında alacağınız sonuç ile birlikte maddi ve manevi tazminat davası açma yoluna gitmenizi tavsiye ederiz.

Daha fazla bilgi ve danışmanlık için İletişim bölümünden bize ulaşabilir ya da

Ben savcıyla, mahkemeyle uğraşmak istemiyorum ortada ayıplı hizmet / ayıplı ifa var derseniz de Instagram Butikleri Şikayet – Cayma Hakkı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.